Forum Humanistyczne

 

III Międzynarodowa Konferencja  Inter- i Transdyscyplinarna : 

"Człowiek i Człowieczeństwo. Bycie i stawanie się, kreacja i ewolucja"

Odbędzie się w Olsztynie w dniach  22-24 czerwca 2008 r. organizowana przez Instytut Filozofii i Instytut Biologii Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego  w Olsztynie 

Adres strony internetowej Konferencji
www.uwm.edu.pl/homo

 Komitet Programowo - Organizacyjny :
dr hab. Halina Romanowska-Łakomy prof. UWM (przewodnicząca), dr hab. Stanisław Czachorowski prof. UWM (wiceprzewodniczący), dr Marta Śliwa (sekretarz), mgr Marcin Genatowski (koordynator  Konferencji), dr hab. Anna Robak, dr Małgorzata Liszewska, dr Marek Lubański, mgr Agnieszka Biegalska, , mgr Marcin Krejckant, studenci : Anna Kroll, studenci seminarium magisterskiego

Drodzy Państwo!!

 
 Organizujemy trzecią już konferencję z cyklu „Człowiek i Człowieczeństwo”, tym razem z podtytułem „Bycie i stawanie się, kreacja i ewolucja”. Chcemy kontynuować naszą tradycję spotkań przedstawicieli różnych dyscyplin i dziedzin nauki oraz kreatorów kultury, sztuki, literatury, a także tych wszystkich, którzy zechcą się podzielić swoimi ważnymi spostrzeżeniami, przeżyciami, przemyśleniami i propozycjami. Liczymy na to, że zostaną zaprezentowane nie tylko koncepcje teoretyczne, badawcze, ale też twórcze i artystyczne. Liczymy także na uczestnictwo tych osób, które interesują się głębszym zrozumieniem, kim i czym jest Człowiek.

       
Spróbujmy wspólnie zastanowić się, nad tym, czy i jakie posiadamy obowiązki uniwersalne wobec świata/kosmosu, oprócz naszych codziennych, partykularnych zobowiązań oraz jakie posiadamy możliwości realizowania swoich najbardziej cennych ludzkich cech. Spróbujmy zapytać czy i jak możemy stać się prawdziwym Człowiekiem i czy jesteśmy wyłącznie zdeterminowani prawami ewolucji, czy również własną kreatywnością.

 

Stoją przed nami ważne problemy nie tylko do rozstrzygnięcia, ile do przemyślenia i poważnego rozważenia. Konferencja powinna zmierzać do zainspirowania nas do podjęcia stanowczej decyzji w kierunku stawania się Człowiekiem. Chodzi o to, abyśmy tutaj nie wyłącznie rozprawiali o Człowieku, lecz również próbowali tworzyć go w sobie. Powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, co należy uczynić, aby ratować nasze Człowieczeństwo. Musimy sobie uświadomić, że brak ochrony Człowieczeństwa może prowadzić do upadku duchowego gatunku ludzkiego. Człowiek wówczas przetrwa jako istota biologiczna, ale nie uda mu się przetrwać jako istota Człowiecza.

       

 Pytanie o to jak człowiek może chronić swoje człowieczeństwo i co powinien uczynić w konkretnym życiu, aby je ratować i kreować w sobie, jest podstawowym pytaniem konferencji. Uznajemy, iż koniecznym jest rozpatrywanie człowieczeństwa w odniesieniu do duchowego i transcendentnego wymiaru wszechświata oraz w odniesieniu do zasobów biosfery i odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze Ziemi.

      

Zapraszamy nie tylko naukowców, ale tych, którzy przeżyli i przeżywają w sposób świadomy swoje własne człowieczeństwo i czują konieczność jego obrony i ochrony.

 

Kiedykolwiek zamarzycie o odpoczynku nad brzegami jezior i w otoczeniu przyrody, w cieniu murów gotyckiego zamku, pomyślcie o Olsztynie, największym mieście Warmii i Mazur. Olsztyn to nie tylko uroczo położone wśród jezior i lasów miasto, ale gród mający ponad 650-letnią historię. Ślady jej pozostały do dziś, a duch wielu znakomitości unosi się nad miastem. Spacer po olsztyńskich uliczkach  i licznych zaułkach w otoczeniu zieleni urzeka wszystkich nie tylko latem, ale i zimą, kiedy parki i piękno zabytków kryją się pod grubą warstwą śniegu. 

 

Olsztyn jest interesujący dla artystów. Ciekawe plenery i swoista atmosfera stanowią nie tylko atrakcję dla fotografików, poetów, ale również sprzyjają tworzeniu się środowiska muzycznego. Tu lubią tworzyć młodzi awangardowi muzycy, ale i swoje korzenie mają twórcy muzyki klasycznej.

Do zobaczenia w Olsztynie!!

 

Gorąco pozdrawiam

dr hab. Halina  Romanowska-Łakomy prof. UWM w Olsztynie

wraz z zespołem organizacyjnym
 

 

 

  << góra strony >>

  aktualności

o nas

działalność

uczestnicy

publikacje

galeria

kontakt

linki

 

polecane konferencje

 

webmaster